Завдяки масовим щепленням населення у нас ліквідовано такі страшні хвороби, як дитячий поліомієліт, знизилася захворюваність на дифтерію (в минулому році не було жодного випадку захворювання). В середині 90-х років уже прокотилася перша хвиля відмов від щеплень і, як наслідок, в Україні знову з'явилася дифтерія, навіть було оголошено про епідемію цієї тяжкої хвороби.
Тепер ось чергова хвиля відмов: серед населення поширюється інформація про шкоду щеплень, недоброякісні вакцини тощо. Але ж щеплення — поки що єдиний захист від так званих керованих інфекцій. Є відповідний Указ Президента, в якому наведено повний перелік обов'язкових щеплень. Сюди входять дифтерія, правець, поліомієліт, кір, туберкульоз, коклюш, епідпаротит, краснуха, гемофільна інфекція, яка виникає у дітей раннього віку й призводить навіть до летальних випадків та гепатит В. Від цих інфекцій ми й маємо захистити наших дітей.
Два роки тому в Україні був сплеск захворюваності на краснуху серед молоді, яка вчасно не пройшла вакцинації з різних причин: чи то вакцини не було, чи то від щеплення відмовлялися. Саме тоді наша країна стала поширювачем цієї інфекції по всьому світу.
На жаль, жодне щеплення не дає стовідсоткової гарантії того, що людина не захворіє. Правда, якщо хвороба навіть і виникне, то в будь-якому разі її перебіг буде не такий важкий. Дійсно, щеплення може подекуди викликати ускладнення, проте ризик їх виникнення можна значно знизити. І гарантія цього — індивідуальний підхід лікарів до кожного маленького пацієнта. Існує ряд протипоказань, якими мають керуватися у своїй роботі медики. Є протипоказання постійні, є —тимчасові. Тобто під час гострого періоду якогось захворювання або хронічної недуги, щеплення нікому не роблять. Дітям з хронічними недугами роблять щеплення у період ремісії, а не під час гострого перебігу хвороби. Для дітей же з онкозахворюваннями, захворюваннями нервової системи, крові, тощо, – протипоказання проти щеплень постійні. Тож, роблячи щеплення здоровим дітям, ми захищаємо і таких дітей від інфекцій.
Імунний прошарок дітей без щеплень, у тому числі з протипоказаннями, може бути допустимий лише тоді, коли 95 відсотків дітей пройдуть щеплення. У нас же нині такого імунного прошарку немає.
Що ж робити медикам в цій ситуації? Роз'яснюють, переконують, але, на жаль, немає закону про відповідальність батьків у разі погіршення здоров'я дитини через відмову від щеплення. Декого вдається переконати. Але деякі батьки, категорично відмовляючись від щеплень своїй дитині, ще й відмовляють від них інших. Наші люди чомусь більше довіряють будь-кому, ніж спеціалістам.
Проте, коли наші діти їдуть за кордон на навчання, батьки прибігають в дитячу консультацію і благають зробити щеплення — там з цим досить суворо. До речі, за кордоном ще роблять щеплення і проти вітряної віспи, і проти вірусного гепатиту, а ми – тільки проти гепатиту В. На жаль, в Україні такої вакцини немає, бо вона дуже дорога. Тобто за кордоном спектр щеплень набагато ширший.
На користь щепленням говорить і той факт, що перебіг деяких захворювань, наприклад, як краснуха чи епідпаротит (свинка), за перебігом у дитинстві не такі страшні, але у майбутньому в дорослої людини можливі ускладнення. Так свинка дуже небезпечна для чоловіків. Вона може призвести до чоловічого безпліддя... А, краснуха небезпечна для вагітних жінок: плід може бути вражений інфекцією, і дитина може народитися з тяжкими патологіями та й виносити її жінці буде складно — дуже часто трапляються викидні.
І останнє. Не треба панікувати батькам, якщо після щеплення у дитини підвищиться температура тіла, з'явиться легке нездужання. Це — нормальна реакція організму на введення вакцини, яка означає, що виробляються антитіла для боротьби зі збудниками захворювання. Гірше, якщо немає жодної реакції. Це свідчить про те, що імунна система в дитини настільки слабка, що вона навіть не реагує на вакцину.
То чи робити щеплення… Вирішуйте самі.
*** При підготовці матеріалу використано інформацію з відкритих інтернет-джерел.